STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
96N101
🚫 Out of Stock
| Brand | Bulova |
| Gender | Female |
| Model | 96N101 |
| Series | Marine Star |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 16 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 45 mm x 35mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Silver |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Rose Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Rose Gold-Tone |
| Dial Markers | Arabic Numerals |
| Subdials | Three - 24 hours,Date and Day of the Week |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified