Shop Deals
W62021Y2
🚫 Out of Stock
| Brand | Cartier |
| Gender | Male |
| Model | W62021Y2 |
| Series | Roadster |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Gold-Tone |
| Band Width | 42 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Hidden Folding Buckle |
| Case Material | Gold-Tone Stainless Steel |
| Case Size | 47 mm x 47mm |
| Case Thickness | 12.2 mm |
| Case Shape | Tonneau |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | 18K Gold-Tone Screwdown |
| Bezel | 18K Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence |
| Calendar | Date Display at 3 o'clock position |
| Subdials | Three - 12 Hours, 30 Minutes and 60 Seconds |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified