Shop Deals
EQS500DB-1A2
🚫 Out of Stock
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Model | EQS500DB-1A2 |
| Series | Edifice |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 45 mm x 45mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminous Silver |
| Dial Markers | Luminiscence Index |
| Calendar | Date Display between 4 and 5 o'clock position |
| Subdials | Three - 1/100 Seconds, 60 Minutes and 24 hours |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified