Shop Deals
CV0716
🚫 Out of Stock
| Brand | Christian Van Sant |
| Gender | Male |
| Model | CV0716 |
| Series | Dominion |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Black |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screwed in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Rose Gold-Tone Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Arabic Numerals at 3,6,9 and 12 o'clock position |
| Subdials | Three - 24 Hours,30 Minutes and 60 Seconds |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified