STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
MK2290
🚫 Out of Stock
| Brand | Michael Kors |
| Gender | Female |
| Model | MK2290 |
| Series | Parker |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Crystal |
| Band Material | Strap |
| Band Color | White |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Buckle |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 39 mm x 39mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | White |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Gold tone stainless steel set with crystals |
| Dial Hands | Gold-Tone |
| Dial Markers | Crystals |
| Calendar | Date display appears at the 4 o'clock position |
| Subdials | Three - 60 Second, 30 Minute and 24 Hour |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified