STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
R27814402
🚫 Out of Stock
| Brand | Rado |
| Gender | Male |
| Model | R27814402 |
| Series | True |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Diamond, Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Black |
| Band Width | 21 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over with Double Push Button Safety |
| Case Material | Ceramic |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Ceramic |
| Dial Hands | Grey |
| Dial Markers | Index and Diamond |
| Calendar | Date Display at 4 o'clock position |
| Subdials | Three - 1/10 of Seconds, 30 Minutes and 60 Seconds |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified