STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
SNE437
🚫 Out of Stock
| Brand | Seiko |
| Gender | Male |
| Model | SNE437 |
| Series | Solar |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 200 Meters |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 43 mm x 43mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Black Ion-Plated Stainless Steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence Index |
| Calendar | Date display at the 3 o'clock position |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified