Shop Deals
SSA289J1
🚫 Out of Stock
| Brand | Seiko |
| Gender | Male |
| Model | SSA289J1 |
| Series | Series 5 Sports |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Two-Tone |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Tang |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 45 mm x 45mm |
| Case Thickness | 13.4 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Hardlex |
| Crown | Pull-push |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence Index |
| Calendar | Date Display at 6 O'clock Position |
| Subdials | 24 Hours |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified