Shop Deals
SSC487
🚫 Out of Stock
| Brand | Seiko |
| Gender | Male |
| Model | SSC487 |
| Series | Prospex |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 44.5 mm x 44.5mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Cushion |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw Down |
| Bezel | Black and Silver Stainless Steel Showing GMT markers and Worl Time Cities |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence |
| Calendar | Date Display At 4 O'clock Position |
| Subdials | Three- 60 Seconds, 60 Minutes (inner 12/24 Hours), Power Reserve |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified