STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
SSE049
🚫 Out of Stock
| Brand | Seiko |
| Gender | Male |
| Model | SSE049 |
| Series | Astron GPS Solar |
| Movement | Solar |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph World Time |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Black |
| Band Width | 24 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Titanium |
| Case Size | 45 mm x 45mm |
| Case Thickness | 18 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Black ceramic |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Perpetual calendar correct to the year 2100 at the 3 o'clock position |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified