STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
CAN1011.BA0821
🚫 Out of Stock
| Brand | Tag Heuer |
| Gender | Male |
| Model | CAN1011.BA0821 |
| Series | Aquaracer |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 21 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 45 mm x 45mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Blue stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 12 o'clock position |
| Subdials | Three - 60 seconds, 30 minutes and 1/10th of a second |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified