STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
CV2A1M.BA0796
🚫 Out of Stock
| Brand | Tag Heuer |
| Gender | Male |
| Model | CV2A1M.BA0796 |
| Series | Carrera |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 43 mm x 43mm |
| Case Thickness | 16 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Grey |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Fluted |
| Bezel | Black Aluminum Ring and Tachymeter Scale |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence |
| Calendar | Day and Date Display at 3 o'clock position |
| Subdials | Three - 60 Second, 30 Minute and 12 Hour |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified