STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
T0144271105100
🚫 Out of Stock
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Model | T0144271105100 |
| Series | T-Sport |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 200 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 19.5 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over with Double Push Button Safety |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 43.5 mm x 43.5mm |
| Case Thickness | 16.3 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-in |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence |
| Calendar | Date Display at 3 o'clock position |
| Subdials | Three - 6 Hours, 30 Minutes and Small Seconds |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified