STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
T0394171105702
🚫 Out of Stock
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Model | T039.417.11.057.02 |
| Series | V8 |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Black stainless steel, Tachymeter |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 3 o'clock position |
| Subdials | Three - 60 second, 30 minute and 1/10th of a second |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified