STORE CLOSED APRIL 1–8: ALL ORDERS PLACED DURING THIS PERIOD WILL BE SHIPPED ON APRIL 9.
Shop Deals
T0444302105100
🚫 Out of Stock
| Brand | Tissot |
| Gender | Male |
| Model | T044.430.21.051.00 |
| Series | PRS 516 |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Black stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Day and date display appears at the 3 o'clock position |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified