Shop Deals
TW53
🚫 Out of Stock
| Brand | TW Steel |
| Gender | Male |
| Model | TW53 |
| Series | Grandeur |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Strap |
| Band Color | Orange |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Strap |
| Clasp | Tang |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 48 mm x 48mm |
| Case Thickness | 15 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Luminiscent |
| Dial Markers | Luminiscence Index and Arabic Numeral |
| Calendar | Date display between 4 and 5 o'clock position |
| Subdials | Three Silver- 60 Minutes, 60 Seconds and 24 hours |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified