Shop Deals
AT1000-50E
🚫 Out of Stock
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Model | AT1000-50E |
| Series | Eco-Drive |
| Movement | Eco-Drive |
| Water Resistant | 100 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless Steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date Display At 4 O'clock Position |
| Subdials | Three - 60 second, 30 minute and 24 hour |
Collections:
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified