Shop Deals
CB5916-59L
✅ In Stock - Delivery in 1-2 Days
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Model | CB5916-59L |
| Series | Pcat |
| Movement | Eco-Drive |
| Water Resistant | 200 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 22 mm |
| Band Length | Men's Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 43 mm x 43mm |
| Case Thickness | 13.1 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screwed in |
| Display Type | Analog |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Pull/Push |
| Bezel | Rose Gold-tone Stainless Steel showing Tachymeter Markings |
| Dial Hands | Rose Gold-Tone Luminiscent |
| Dial Markers | Index |
| Calendar | Date display at the 4 o'clock position |
| Subdials | Three - 24 Hours, Alarm/Chronograph and Day of the Week |
Collections: . Bezali Products Citizen Men's Stainless Steel Watches Men's Watches
Great Prices
Free Shipping
Hassle Free Returns
Authenticity Verified